چگونه با دستورهای رژیمی به کنترل وزن دست پیدا کنیم؟

چگونه با دستورهای رژیمی به کنترل وزن دست پیدا کنیم

بسیاری از افراد بر این باورند که برای کاهش وزن از الگوهای عجیب‌وغریب غذایی استفاده کنند. درحالی‌که تنها اصلاح سبک زندگی به همراه انجام چند ترفند ساده می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. برای انتخاب یک رژیم غذایی باید فاکتورهای متعددی مانند سن، وزن، قدر، وضعیت جسمانی و میزان تحرک را در نظر بگیرید. اصلا نیازی به استفاده از روش‌های سخت و عجیبی شنیده شده در فضای مجازی یا در مجالس خانوادگی نیست. شما باید بدانید که بدن شما چه نیازی دارد و بر اساس همین نیازهای عمل کنید. با فیت کلاب همراه باشید تا در این مطلب به بررسی روش کنترل وزن با استفاده از دستورهای رژیمی بپردازیم.

باورهای غلط درباره رژیم‌های غذایی؛ هیچ وعده‌ای را حذف نکنید!

قبل از بررسی روش کنترل وزن با دستورهای رژیمی، لازم است که به باورهای غلط درباره رژیم‌ها غذایی بپردازیم. شناخت این باورهای غلط باعث می‌شود تا از آن‌ها خودداری کنیم. بسیاری از افراد به وعده‌های غذایی اهمیت زیادی نمی‌دهند و گاهی با هدف کاهش وزن یک یا دو وعده غذایی را حذف می‌کنند. از سوی دیگر پس از حذف وعده‌های غذایی، میزان و شدت تمرینات خود را افزایش می‌دهند. اما چنین فرایندی اصلا به کنترل وزن و رسیدن به تناسب اندام کمک نمی‌کند. در ادامه با چند باور غلط درباره رژیم غذایی برایی کاهش وزن صحبت خواهیم کرد.

حذف وعده‌های غذایی؛ باوری غلط در زمینه کاهش وزن

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با حذف یک وعده غذایی یا میان‌وعده به کاهش وزن آن‌ها کمک می‌کند. اما این در حالی است که حذف وعده غذایی به‌هیچ‌عنوان باعث کاهش وزن نمی‌شود. چرا که در زمان گرسنگی هر مواد غذایی خوشمزه به نظر می‌رسد. از سوی دیگر در وعده‌های غذایی دیگر برای اینکه احساس سیری بیشتری داشته باشید، به مقدار غذای بیشتر از حد معمول نیاز خواهید داشت. در چنین حالتی ممکن است که شما برای رفع گرسنگی از مواد غذایی ناسالم نیز استفاده کنید.

به طور کلی بهتر است که به‌جای حذف وعده‌های غذایی، چند میان‌وعده به وعده‌های غذایی روزانه خود اضافه کنید. خوردن میان‌وعده‌های سالم به شما کمک می‌کند تا در وعده‌های اصلی کمتر و به‌اندازه کافی غذا بخورید. به عبارتی دیگر حذف وعده غذایی به کاهش وزن کمک نمی‌کند؛ بلکه خوردن به‌اندازه نیاز بدن باعث کنترل وزن شما می‌شود.

ممنوعیت مصرف بیش از حد مواد غذایی سالم

مصرف بیش از حد مواد غذایی سالم؛ تاثیر معکوس در کنترل وزن!

زمانی که از مواد غذایی سالم شناخت پیدا می‌کنید، نیاز به مصرف بیش از حد آن‌ها نیست. یکی از باورهای غلط در رژیم‌های غذایی این است که برای کنترل وزن، تنها باید مواد غذایی سالم را به صورت مداوم مصرف کرد. باید بدانید که برخی از مواد غذایی سالم کالری بالایی دارند. از همین رو با مصرف بی‌رویه چنین مواد غذایی کالری دریافتی بدن شما افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب وزن شما نه‌تنها کاهش نمی‌یابد، بلکه به میزان زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین باید در مصرف مواد غذایی سالم تعادل را رعایت کنید.

حذف کربوهیدرات، گلوتن و چربی‌ها؛ کاهش مواد مغذی و عدم چربی‌سوزی در بدن

حذف کامل کربوهیدرات از رژیم غذایی در ابتدا به کاهش وزن کمک می‌کند؛ اما اثر آن پایدار نیست. در واقع حذف کربوهیدرات باعث سستی بدن، احساس خستگی، بدخلقی و زودرنجی می‌شود. از سوی دیگر زمانی که به رژیم غذایی عادی خود برمی‌گردید، به‌شدت اضافه‌وزن پیدا می‌کنید. نکته اصلی در این زمینه انتخاب درست کربوهیدرات‌ها به‌جای حذف آن‌ها است. به عنوان مثال نان سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای و پاستا سبوس‌دار از جمله مواد غذایی دارای کربوهیدرات، فیبر و ویتامین به شمار می‌روند.

گلوتن نوعی پروتئین به شمار می‌آید که در غلاتی مانند جو و گندم موجود است. برخی از افراد این پروتئین را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند. اما حذف مواد غذایی دارای گلوتن از رژیم غذایی دلیل کاهش وزن نیست. در واقع کاهش میزان کالری دریافت بدن است که به کنترل وزن کمک می‌کند. حذف یک پروتئین از رژیم غذایی می‌تواند باعث کمبود مواد مغذی در بدن شود. از همین رو حذف مواد غذایی کار درستی نیست. بهتر است که میزان مصرف آن‌ها را کنترل کنید.

برخی از افراد بر این باورند که برای کاهش وزن باید هر نوع چربی را از رژیم غذایی خود حذف کنند. اما نکته مهم این است که چربی‌ها منبع انرژی برای سوخت‌وساز بدن به شمار می‌روند. البته چربی‌ای سالم مفید چنین ویژگی دارند. بهتر است این نوع چربی‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید وزن خود را کنترل کرده و به هدف تناسب اندام برسید.

اهمیت پیروی از یک رژیم غذایی سالم؛ کلید اصلی کنترل وزن!

به طور کلی پیروی از یک رژیم  غذایی سالم تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن و تناسب اندام دارد. باید بدانید داشتن یک رژیم غذایی سالم در فرایند عضله‌سازی، بهبود عملکرد، کنترل وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها موثر است. در واقع یک رژیم غذایی سالم شامل تمام مواد معدنی، پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز بدن برای عملکرد بهتر و چربی‌سوزی موثر می‌شود. با دریافت مواد معدنی و مغذی، بدن در برابر بیماری‌ها مقاوم شده و کمتر با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کند. باید بداند رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، انواع سرطان، سکته معزی و دیابت را کاهش می‌دهد.

اصول اصلی پیروی از یک رژیم غذایی؛ رعایت این نکات ضروری است

استفاده از دستورهای رژیمی برای کنترل وزن به‌تنهایی کافی نیست. بدون شناخت اصول انتخاب و پروی از یک رژیم غذایی سالم نمی‌توانید به هدف کاهش وزن و تناسب اندام برسید. یک نکته بسیار مهم درباره رژیم غذایی این است که مواد غذایی مورد استفاده در هر رژیمی غذایی برای هر فرد تفاوت دارد. در واقع هر فرد باید با توجه به سن، شاخص توده بدنی، وزن و سبک زندگی خود یک رژیم غذایی منحصربه‌فرد داشته باشد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین اصول داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌پردازیم.

تعادل در استفاده از مواد غذایی؛ مهم‌ترین اصل رژیم غذایی

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم بسیاری از افراد اصلا تعادل را در رژیم غذایی خود رعایت نمی‌کنند. چرا که برخی از مواد مغذی مانند کربوهیدرات و چربی را حذف کرده و تنها برخی از مواد غذایی سالم را مصرف می‌نمایند. عدم تعادل در رژیم غذایی باعث دریافت ناکافی مواد معدنی و مغذی به بدن می‌شود. در نتیجه بدن نمی‌تواند به طور صحیح فرایند عضله‌سازی، کنترل وزن و رسیدن به تناسب اندام را انجام دهد. بنابراین داشتن تعادل در مصرف مواد غذایی مناسب در رژیم غذایی اصلی بسیار مهم است.

تعین زمان دریافت مواد معدنی و مغذی؛ برنامه‌ریزی برای رژیم غذایی

برای کنترل وزن و ایجاد تعادل در رژیم غذایی باید برای مصرف هر نوع مواد غذایی باید زمان‌بندی صحیحی داشته باشید. در واقع باید بدانید که در چه زمانی از روز کدام مواد مغذی و معدنی باید توسط بدن دریافت شود. به عنوان مثال بهترین زمان برای دریافت کالری، زمان صبحانه است. چرا که در این زمان بیشتر کالری دریافتی را جذب کرده و کمتر در بافت‌ها ذخیره می‌شوند. به این ترتیب فرایند چربی‌سوزی و کاهش وزن به بهترین شکل انجام خواهد شد. برای تامین کمبود مواد و مغذی در طول روز می‌توان چند میان‌وعده مناسب در نظر بگیرید.

ثبات در پیروی از رژیم غذایی؛ اصلی مهم در کنترل وزن و تناسب اندام

پیروی از یک رژیم غذایی باید مداوم و روزانه باشد تا تاثیر کافی داشته باشد. اگر از یک رژیم غذایی سالم به صورت نامنظم پیروی کنید، در دریافت مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدن اختلال ایجاد می‌شود. در نتیجه ممکن است بدن شما با کمبودهایی روبه‌رو شده و حتی دچار بیماری شوید. این کمبودها مانع از کنترل وزن بدن شده و هدف تناسب اندام برای دست نیافتی خواهد شد. بنابراین ثبات در پیروی از یک الگوی غذایی به تعادل در دریافت مواد معدنی و مغذی توسط به بدن کمک زیادی می‌کند.

کالری مورد نیاز بدن هر فرد

کالری مورد نیاز بدن هر فرد؛ راهکار کنترل وزن و میزان سوخت‌وساز بدن

میزان کالری یک ماده غذایی در واقع همان مقدار انرژی ذخیره شده در آن ماده غذایی است. کالری‌های دریافتی توسط بدن صرف تولید انرژی در عضلات برای پیاده‌روی، تنفس، تفکر، انجام تمرینات تناسب اندام و سایر فعالیت‌ها می‌شود. بدن شما برای کنترل وزن خود باید روزانه 2000 کالری دریافت کند. البته میزان کالری مورد نیاز هر فرد با توجه به قد، وزن، شاخص توده بدنی، میزان فعالیت بدنی و جنسیت هر فرد بستگی دارد.

مواد غذایی ضروری در یک رژیم غذایی سالم؛ کاهش وزن به بهترین شکل!

در یک رژیم غذایی وجود چند دسته از مواد غذایی ضروری است. البته باید بدانید که یک رژیم غذایی سالم باید شامل همه گروه‌های غذایی بشود. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، باید تعادل میان مصرف مواد غذایی مختلف در یک رژیم غذایی اصولی را رعایت کنید. چرا که بدن نباید کمبود مواد معدنی و مغذی را احساس کند. برخی از ضروری‌ترین مواد غذایی برای یک رژیم غذایی سالم و اصولی شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، لبنیات، روغن‌ها و مواد غذایی دارای پروتئین می‌شوند.

بهترین دستورهای رژیم برای کنترل وزن را از فیت کلاب بگیرید

آشنایی با اصول داشت رژیم غذایی سالم و پرهیز از باورهای غلط در این زمینه مهم‌ترین نکات کنترل وزن با رژیم غذایی است. در این مطلب با چگونگی کاهش وزن و تناسب اندام با استفاده از دستورهای رژیمی آشنا شدیم. برای تهیه یک برنامه غذایی سالم و عالی به وب‌سایت فیت کلاب سر بزنید. با برقراری ارتباط از طریق شماره تلفن 02191090095 با کارشناسان فیت کلاب تمام اطلاعت لازم درباره برنامه‌های غذایی را دریافت کنید.

سوالات متداول

چه باورهای غلطی درباره رژیم غذایی و کنترل وزن وجود دارد؟

از جمله این باورهای می‌توان به حذف وعده غذایی برای کاهش وزن، مصرف مداوم مواد غذایی سالم و حذف کربوهیدرات، پروتئین و چربی از رژیم غذایی برای کاهش وزن اشاره کرد.

مهم‌ترین اصول رژیم غذایی برای رسیدن به تناسب اندام کدام‌اند؟

مهم‌ترین اصول رژیم غذایی شامل تعادل در استفاده از مواد غذایی، تعین زمان دریافت مواد معدنی و مغذی و ثبات در پیروی از رژیم غذایی می‌شود.

کالری مورد نیاز بدن هر فرد چقدر است؟

به طور کلی میزان کالری مورد نیاز بدن هر فرد در روز حدود 2000 کالری است. البته میزان دقیق کالری مورد نیاز هر فرد به قد، وزن، شاخص توده بدنی، میزان فعالیت بدنی و جنسیت آن فرد بستگی دارد.

وجود کدام مواد غذایی در یک رژیم غذایی ضروری است؟

برخی از ضروری‌ترین مواد غذایی برای یک رژیم غذایی سالم و اصولی شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، لبنیات، روغن‌ها و مواد غذایی دارای پروتئین می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

برنامه تمرین
مقالات ویژه