راهنمایی برای ادغام فعالیت‌های فیزیکی درزندگی روزانه با 15 راهکار ساده

یکی از راه‌های فعال ماندن در دنیای پرمشغله امروزی، ادغام فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه است. زیرا برخی افراد به دلیل نوع کار و زندگی شخصی خود نمی‌توانند به صورت منظم در کلاس‌های ورزشی یا پیاده‌روی روزانه شرکت کنند. به همین دلیل به راهکارهایی برای فعال ماندن و ترکیب زندگی روزانه با فعالیت‌های فیزیکی نیاز دارند.

باید اشاره کنیم استفاده از روش‌های خلاقانه برای فعالیت بدنی در طول روز و رعایت رژیم غذایی تاثیر مثبتی در تناسب اندام و روحیه افراد دارد. در ادامه این مطلب از مجله سلامتی محور فیت کلاب به بررسی و معرفی ادغام فعالیت‌های فیزیکی در زندگی روزانه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

نکاتی در مورد چگونگی ترکیب ورزش و تندرستی با زندگی کاری پرمشغله

تعداد زیادی از محققین و پژوهشگران راهکارهایی را برای کاهش کم‌تحرکی افراد در زندگی پرمشغله امروزی ارائه داده‌اند. این راهکارها تنوع زیادی دارند و افرادی که سعی در اضافه کردن فعالیت بدنی به زندگی روزانه خود دارند، باید با توجه به شرایط خودشان از مجموعه‌ای از آن‌ها استفاده کنند. در ادامه با چندین نکته و راهکار ارائه شده توسط برخی از پزشکان در مورد چگونگی ادغام فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه آشنا خواهیم شد.

1- به جای آسانسور از پله استفاده کنید؛ با تغییرات کوچک به چیزهای بزرگ برسید!

استفاده از آسانسور به جای پله بسیار همه‌گیر شده است. برخی افراد حتی برای جابه‌جایی در دو طبقه از آسانسور استفاده می‌کنند. پس اولین تغییر کوچکی که برای فعال شدن در زندگی خود باید انجام دهید، استفاده از پله به جای آسانسور است. همین یک تغییر کوچک، باعث فعال شدن، افزایش ضربان قلب و تقویت عضلات پاهای شما خواهد شد.

2- مسیر رفت و آمد به محل کار را پیاده‌روی کنید؛ استفاده بهینه از موقعیت‌های کوچک!

یکی از بهترین راهکارها برای افزایش فعالیت روزانه، انجام پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری بین مسیرها است. افرادی که به دلیل مشغله کاری نمی‌توانند ورزش کنند، می‌توانند با کمی زودتر از خواب بیدار شدن مسیر بین خانه تا محل کار را پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری کنید. در صورت عدم توانایی در کاهش زمان خواب، می‌توانید حداقل 15 دقیقه مانده به محل کار خود از اتوبوس یا تاکسی پیاده شده و تا مقصد پیاده‌روی کنید.

3- رژیم غذایی خود را رعایت کنید؛ غذاهای سالم و مقوی را جایگزین خوراکی‌های بد کنید!

در کنار افزایش فعالیت بدنی، رعایت رژیم غذایی بسیار مهم است. به همین منظور سعی کنید از غذاهای پرکالری، فست فودی، شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های گازدار کمتر استفاده کنید. با رعایت رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی خیلی زود به هدف خود، یعنی تناسب اندام خواهید رسید.

4- جلسات تلفنی و آنلاین خود را در خارج از خانه برگزار کنید!

ویروس کووید-19 باعث شد خیلی از افراد به دورکاری در خانه روی بیا‌ورند. حتی بعد از گذشت از پیک انتقال و ابتلا به این بیماری ویروسی، هنوز برخی افراد تمایل به دورکاری دارند. در این حالت فعالیت بدنی این دسته از افراد به حداقل ممکن رسیده است. برای اضافه کردن ورزش و تنوع به زندگی شخصی و کاری خود، سعی کنید تعدادی از جلسات و برنامه‌های کاری را خارج از خانه برگزار کنید و برای رسیدن به مقصد پیاده‌روی کنید.

روزانه 30 دقیقه ورزش قدرتی و تقویتی انجام دهید

5- در خانه روزانه 30 دقیقه ورزش قدرتی و تقویتی انجام دهید!

اختصاص روزانه 30 دقیقه برای ورزش‌های ساده که ویدیوهای آموزشی آن‌ها در اینترنت زیاد است، کار سختی نیست. از این تمرین‌ها می‌توانیم به حرکاتی مانند اسکات، لانژ، پلانک، کرانچ و دراز و نشست اشاره کنیم. همین تمرین‌های ساده باعث تقویت عضلات، افزایش گردش خون و تقویت بدن شما خواهند شد.

6- با همکاران خود برنامه‌های ورزشی و تفریحی برگزار کنید!

تدارک برنامه‌های تفریحی- ورزشی و حتی جلسات کاری در فضاهای خارج از محیط کار برای روحیه کارمندان و شوق بیشتر به کار بسیار عالی است. همچنین این نوع برنامه‌ها باعث افزایش فعالیت بدنی و رفع استرس کاری خواهند شد. سعی کنید در این برنامه‌های تفریحی- کاری از مسابقات و ورزش‌های پرتحرک استفاده کنید.

7- برگزاری جلسات با افراد خاص در محیط‌های باشگاهی و ورزشی؛ مثل فیلم‌های هالیوودی!

در بسیاری از فیلم‌های هالیوودی مشاهده کرده‌اید که برخی افراد برای تاثیرگذاری بیشتر بر مشتری یا شریک کاری خود، جلسات کاری را در محیط‌های ورزشی برگزار می‌کنند. به عنوان مثال در باشگاه‌های گلف، سوارکاری، تنیس و حتی باشگاه بدنسازی. این روش یک راه‌حل برای تاثیرگذاری بر مشتری و نشان دادن روحیه مبارزه‌طلب، افزایش فعالیت بدنی و استفاده از فرصت‌های کم زندگی پرمشغله برای ورزش کردن است.

با انتقال جلسات کاری به محیط‌های ورزشی یک تیر و دو نشان خواهید زد. هم ورزش می‌کنید و هم روی مشتری خود بیشتر تاثیر قرار خواهید گذاشت.

8- برای ادغام فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه، خریدهای حضوری را حذف نکنید!

در دنیای امروزی استفاده از امکان خرید آنلاین بسیاری از ما را تنبل کرده‌ است. زیرا برای خرید کوچک‌ترین مایحتاج خود مانند تهیه قهوه، نان و تنقلات از فروشگاه‌های خرید اینترنتی استفاده می‌کنیم. پس برای ادغام فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه، خودتان برای خرید حضوری مایحتاج به فروشگاه بروید.

9- در جلسات کاری، بلند شوید و راه بروید؛ تجهیزات ورزشی در محیط کار می‌تواند مفید باشد!

نیازی نیست که در یک جلسه چند ساعته فقط بنشینید و صحبت کنید. راه رفتن در جلسات باعث تمرکز بیشتر شما روی محیط می‌شود و از خشک شدن دست و پا و درد گردن بعد از چند دقیقه جلوگیری می‌کند. در صورتی که در محیط کاری خود امکان خرید و استفاده از تردمیل یا دوچرخه ثابت را دارید، حتما این کار را انجام دهید. استفاده از تجهیزات ورزشی در محیط‌های کاری در کشورهای اروپایی و آمریکایی جزئی از خدمات شغلی محیط کار برای کارمندان به شمار می‌رود.

10- با همکاران و دوستان خود، گروه تناسب اندام تشکیل دهید!

انجام تغییر در زندگی روزمره مانند افزایش فعالیت بدنی و تغییر رژیم غذایی بسیار سخت است. اما با عضو بودن در یک گروه دوستانه برای تندرستی، شوق و ذوق بیشتری برای رعایت نکات تعیین شده خواهید داشت. سعی کنید در گروه دوستانه خود، اهداف کوتاه‌مدت را تعیین و نتایج را به صورت علنی در گروه عنوان کنید.

11- اتومبیل خود را دورتر از محیط کار یا مقصد پارک کنید؛ کمی راه بروید!

اگر به دلیل مسافت زیاد یا دلایل دیگر باید از اتومبیل شخصی استفاده کنید، آن را دورتر از مقصد و محل کار خود پارک کنید. با این کار مجبور می‌شوید چند دقیقه‌ای را پیاده‌روی کنید. در صورت امکان هر هفته این مسافت را افزایش داده و به فاصله 30 دقیقه‌ای برسانید. با این کار مجبور خواهید شد که دو تا 30 دقیقه در طول روز پیاده‌روی انجام دهید تا به اتومبیل خود برسید.

12- بازی با بچه‌ها را فراموش نکنید؛ از انرژی کودکان استفاده کنید!

کودکان انرژی بسیار زیادی برای بازی و فعالیت دارند. در صورتی که بچه دارید یا کودکی در خانواده یا همسایگی شما قرار دارد، از روحیه شاد و بازیگوشی آن استفاده کنید. در روزهای تعطیل با سرگرم کردن کودکان و بازی با آن‌ها فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

13- شنا کردن را به برنامه خود اضافه کنید؛ تفریح آخرهفته‌ها یا برگذاری جلسات کاری!

شنا یکی از بهترین ورزش‌ها برای افزایش فعالیت بدنی و تقویت عضلات و مفاصل است. یکی دیگر از مزایا شنا کردن این است که نیازی نیست هر روز یا هفته‌ای 2- 3 مرتبه انجام شود. همینکه افراد هفته‌ای یکبار اما به صورت منظم، 2 ساعت شنا کنند برای بدن و فعال بودن کافی است. اما باید اشاره کنیم که انجام هفته‌ای 3 مرتبه شنا بسیار ایده‌آل و عالی است. یکی دیگر مزایای شنا و استخر این است که افراد می‌توانند جلسات کاری و دیدارهای دوستانه خود را در این محیط انجام دهند.

14- انجام کارهای خانه به صورت یک فعالیت بدنی؛ یک تیر و دو نشان!

برای افزایش فعالیت بدنی خود، در کارهای خانه مشارکت کنید. تعداد زیادی از فعالیت‌های خانگی مانند جارو زدن، تمیز کردن محیط حیاط، شستشوی اتومبیل، پاک کردن دیوار و شیشه‌ها نوعی فعالیت بدنی به شمار می‌رود. همچنین انجام خریدهای خانه نیز فرصت خوبی برای پیاده‌روی و فعالیت بدنی است.

15- انجام یوگا در خانه یا زمان‌های استراحت در محیط کار؛ راهی برای ادغام فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه!

یوگا ورزشی آرامش‌بخش برای بدن و روح است. با انجام تمرینات یوگا علاوه بر تقویت عضلات و مفاصل، فعالیت بدنی خود را افزایش خواهید داد. یکی دیگر از مزایای انجام یوگا این است که برای انجام تمرینات آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. همچنین تمرینات هر جلسه یوگا حدود 30 تا 45 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. پس می‌توانید نیمی از تمرینات خود را در محیط کار انجام دهید.

ترکیب فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه با مشاورین فیت کلاب

استفاده از کمک افراد با تجربه و کار بلد در هر زمینه‌ای خوب و مفید است. در مورد سلامتی و تندرستی با توجه به امکانات و محدودیت‌هایی که دارید، باید با فیت کلاب مشورت کنید. زیرا در مجموعه سلامتی محور فیت کلاب تعداد زیادی کارشناسان تغذیه و مربی‌های ورزشی مختلف کار می‌کنند. با صحبت و مشورت با هر کدام از آن‌ها می‌توانید راهکارهای مختلفی را برای فعال‌تر کردن زندگی خود و بهبود تندرستی‌تان پیدا کنید.

برای ارتباط با کارشناسان فیت کلاب با شماره 0219190095 تماس بگیرید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌ای متناسب با شرایط و محدودیت‌های شما برای رسیدن به تندرستی و تناسب اندام ارائه می‌دهند. توجه داشته باشید که برنامه تالیف شده در فیت کلاب با توجه به شرایط بدنی، محدودیت‌های زندگی شخصی و کاری و با توجه به هدفی که در ذهن دارید نوشته خواهد شد. با فیت کلاب مسیر سبز زندگی را طی کنید.

سوالات متداول در مورد ادغام فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه

چرا ترکیب کردن فعالیت بدنی در زندگی امروزی مهم است؟

زیرا در زندگی پرمشغله امروزی میزان فعالیت بدنی افراد بسیار کاهش یافته است. با توجه به میزان آلودگی‌های محیطی و غذایی، استرس بالای زندگی کاری و شخصی و عدم فعالیت بدنی، میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، فشار خون و تعداد زیادی از سرطلان‌ها بالا رفته است. به همین دلیل افزایش فعالیت بدنی از تعدادی از این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

چند راه ساده برای ادغام فعالیت های فیزیکی در زندگی روزانه نام ببرید؟

پیاده‌روی تا محل کار، انجام خریدهای روزانه به صورت حضوری، رعایت رژیم غذایی و انجام جلسات کاری در محیط‌های ورزشی و تفریحی.

آیا خرید کردن را می‌توان یک فعالیت بدنی در نظر گرفت؟

بله، اما در صورتی که برای رسیدن به فروشگاه و همچنین خرید وسایل درخواستی مسافتی را پیاده‌روی کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

برنامه تمرین
مقالات ویژه